Past Winners

Past Winners

Congratulations to all of our amazing award winners!

* Asterik designates Past Winners’ Circle Donor

2015 – 17th Annual
Category Winner
Austinite of the Year Jonny Rodgers
Arts, Sports, Media & Entertainment Matthew Hinsley, Austin Classical Guitar
Community Service & Non-profit Lonny Stern, Skillpoint Alliance
Culinary Arts & Hospitality Shaady Ghadessy, W. Hotel
Energy, Cleantech & Environmental Services Jose Beceiro, Cockrell School of Engineering, University of Texas – Austin
Engineering, Architecture & Design Matt Fajkus, MF Architecture, University of Texas
Entrepreneurship & Start Up Leon Chen, Tiff’s Treats
Financial Services & Insurance Adam Flagg, Upstream Investment Partners
Government & Public Affairs Gerardo Interiano, Google
Legal Evan Young, Baker Botts LLP
Marketing, PR, & Advertising Jenifer Sarver, Sarver Strategies
Medicine, Healthcare & Sciences Andrea Campaigne, Nurture
Real Estate Jonny Rodgers, DEN Property Group
Technology & Startups Chelsea McCullough, Texans for Economic Progress
Youth & Education Matthew Abbott, Wayside Schools
Mentor of the Year Heather McKissick, UFCU
2014 – 16th Annual
Category Winner
Austinite of the Year Colin Pope
Business & Entrepreneurship Mousumi Shaw
Clean Technology and Energy Andrew Johnston
Community Service & Non-profit David J. Neff
Culinary Arts & Hospitality Maximillian Petty
Engineering, Architecture & Design Will Schnier
Financial Services & Insurance Kit Mellem
Government & Public Affairs Terri Broussard Williams
Marketing, PR, & Advertising Brian Dolezal
Medicine, Healthcare & Sciences Aliya Hussaini, MD
Real Estate John Hay
Technology & Startups Joshua Alexander
Youth & Education Emily Smith
2013 – 15th Annual
Category Winner
Austinite of the Year Kendra Scott
Architecture, Design, & Engineering David Woodroffe
Arts, Sports, & Entertainment James Moody
Business & Entrepreneurship Kendra Scott
Community Service Michael Neills
Finance & Insurance Eric Hehman
Government & Public Affairs JR Ruiz
Legal David Courrages
Marketing, PR, & Advertising Stacy Armijo
Medical & Healthcare Stephen Pont
Real Estate Patrick Rose
Technology & Science John King
Youth & Education Matteson Ellis
2012 – 14th Annual
Category Winner
Austinite of the Year Dan Graham
Architecture, Design, & Engineering Anthony Gonzalez
Arts, Sports, & Entertainment Andy Roddick
Business & Entrepreneurship Dan Graham
Community Service Matt Kouri
Finance & Insurance Kristen Wicke
Government & Public Affairs Andrea McWilliams
Legal Amy Welborn
Marketing, PR, & Advertising Rachel Armbruster
Medical & Healthcare Chris Hester
Real Estate Monte Lee-Wen
Technology & Science Joshua Baer
Youth & Education Todd Hanna
2011 – 13th Annual
Category  Winner
Austinite of the Year  Matthew Curtis
Arts & Entertainment  Karen LaShelle
Business & Entrepreneurship Matt Chasen
Community Service & Non-Profit  Frank Fernandez
Financial Services  Jason Qunell
Government & Public Affairs  Matthew Curtis
Legal  Amy Meachum
Medical & Health Care  Tracey Haas
Real Estate  Alex Charfen
Technology  Alan Blake
Youth & Education  Benjamin De Leon
2010 – 12th Annual
Category  Winner
Austinite of the Year  Clayton Christopher
Arts & Entertainment  Laura Donnelly
Business & Entrepreneurship  Clayton Christopher
Community Service & Non-Profit  Melanie Ridings
Financial Services  James Dyess *
Government & Public Affairs  Amy Holloway
Legal  Dennis Donley, Jr.
Medical & Health Care  Kelli Kelley
Real Estate  Tausha Carlson *
Technology  Lemuel Williams
Youth & Education  Linda Medina-Lopez
2009 – 11th Annual
Category  Winner
Austinite of the Year  Carolyn Schwarz *
Arts & Entertainment  Carolyn Schwarz
Business & Entrepreneurship  Kyle Parks
Community Service & Non-Profit  Brandi Clark
Financial Services  Trey Halbert
Government & Public Affairs  Mike Martinez
Legal  Jay Ellwanger
Medical & Health Care  Dr. Chad Dieterichs
Real Estate  Scott Flack
Technology  Brett Hurt
Youth & Education  Julie Shannan
2008 – 10th Annual
 Category  Winner
 Austinite of the Year  Jim Walker
 Arts & Entertainment  Rodney Gibbs
 Business & Entrepreneurship  Karen Frost
 Community Service & Non-Profit  Jim Walker
 Financial Services  Kevin Lalande
Government & Public Affairs  Perla Cavazos
Legal  Luke Ellis *
Medical & Health Care  Rodney Ahart
Real Estate  Michael Luigs
Technology  David Anderson
Youth & Education  Julia Cuba
2007 – 9th Annual 
Category  Winner
Austinite of the Year  Corey Bell
Arts & Entertainment  Charles Attal
Business & Entrepreneurship  Corey Bell
Community Service & Non-Profit  Catherine Robb
Financial Services  Erik Beguin *
Government & Public Affairs  Geronimo Rodriguez *
Legal  Nikelle Meade
Medical & Health Care  Dr. Lisa Doggett
Real Estate  Clayton Bullock
Technology  Scott Eckert
Youth & Education  Jill Kolasinski
2006 – 8th Annual
Category  Winner
 Austinite of the Year  Rudy Montoya, Jr.
Arts & Entertainment  Danny Gillespie
Business & Entrepreneurship  Tim Hayden
Community Service & Non-Profit  Kerri Qunell *
Financial Services  Maurice Benson
Government & Public Affairs  Justice Don Willett
Legal  Bill Hopkins, Jr.
Medical & Health Care  Dr. Daniel Leeman
Real Estate  Deep Nasta
Technology  Matt Diamond
Youth & Education  Rudy Montoya, Jr.
2005 – 7th Annual 
Category  Winner
Austinite of the Year  Evan Smith
Arts & Entertainment  Evan Smith
Business & Entrepreneurship  Roy Sosa
Community Service & Non-Profit  Walter Moreau
Financial Services  Julie Fergerson
Government & Public Affairs  Todd Baxter
Legal  Duffy Keever
Medical & Health Care  Hal Katz
Real Estate  David Hartman
Technology  Ben Bentzin
Youth & Education  Jennifer Bourianoff
2004 – 6th Annual 
Category  Winner
Austinite of the Year  Susan McDowell
Arts & Entertainment  Zarghun Dean
Business & Entrepreneurship  Juan Miro
Community Service & Non-Profit  Laura Wolf
Government & Public Affairs  Bob Pemberton
Legal  Jeff Edwards
Medical & Health Care  Dr. Robert Cowan
Technology  Mike Turner
Youth & Education  Jason Dorsey
2003 – 5th Annual 
 Category  Winner
 Austinite of the Year  Margo Weisz
 Arts & Entertainment  Andrew Long
 Business & Entrepreneurship  Mark Turner
 Community Service & Non-Profit  Raul Alvarez
 Government & Public Affairs  Doug Ulman
 Legal  Jan McSorley
 Medical & Health Care  Cindy Olson Bourland
 Technology  Bryan Menell
 Youth & Education  Randi Shade
2002 – 4th Annual 
Category  Winner
Austinite of the Year  Susan Dawson
Arts & Entertainment  Sara Hickman
Business & Finance  Bill Morrow
Community Service  David Shaw
Government  Amy Erben
Legal  Michael Marin
Medicine & Health Care  Marsha Malish Jones
Technology  Nav Sooch
Youth & Education  Hector Ortiz
2001 – 3rd Annual 
Category  Winner
Austinite of the Year  Will Wynn
Arts & Entertainment  Michelle Martin
Business  Kelsey August
Government  Judge Elisabeth Earle
Law Enforcement  Thomas Cruz
Legal  Laura Lee Stapleton
Social Services  Julie Thomas
Technology  Ingrid Vanderveldt
Youth & Education  Johnny Clarke
2000 – 2nd Annual
Category  Winner
Austinite of the Year  Lynn Sherman
Arts & Entertainment  Dave Steakley
Business & Technology  John Thornton
Government  Dawnna Dukes
Healthcare  Michael Haynes
Legal  Beverly Reeves *
Social Service  Jackson Cole
Sports  Reid Ryan
Youth & Education  Rachel Muir *

1998 – 1st Austin Under 40 Awards

 Winner
 Honorable Alan D. Albright
 Lance Armstrong
 Paul Carrozza
 Josh Davis
 Michael Dell
 Alfredo Estrada
 Cindy Figg-Currier
 Richard Garriott
 J.R. Gonzales
 Laura Groppe
 Steven Guengerich
 Christina Jones
 Mike Judge
 Joe Liemandt
 Ian Moore
 Chris Mugica *
 Timothy Muffit
 MariBen Ramsey
 Chris Roberts
 Eugene Sepulveda
 Annette Smith-Knight
 David Stevens
 Diedre Strong
 Timothy Taylor
 Rick Trevino
 Julie Woody